На офсетних друкарських машинах існує безліч різних систем зволоження. Чіткої класифікації їхніх видів не існує. Для визначеності спробуємо самостійно згрупувати їх за різними ознаками. Залежно від способу нанесення розчину на форму виділимо три групи:
До першої групи віднесемо зволожувальні апарати прямого або незалежного типу, в яких зволожувальні та фарбові валики пов’язані між собою лише формним циліндром, а розчин подається через накатні зволожувальні валики.
До другої групи належать апарати, які забезпечують подачу розчину безконтактним способом. Наприклад, розбризкуванням за допомогою форсунок (системи Фуко), конденсацією пари на поверхні охолодженої друкарської форми тощо. Такі системи не використовуються на сучасних машинах.
До третьої групи можна віднести апарати, які передають розчин опосередкованим шляхом через фарбову систему машини. Їх іноді називають інтегрованими або змішаними. Недолік таких систем полягає в тому, що при передозуванні зволожувального розчину фарба на валиках швидко починає емульгувати, і для продовження роботи її доводиться повністю замінювати.
Залежно від матеріалу покриття валиків їх можна поділити на:
Молетонові системи зволоження, в яких частина валиків покрита вологопоглинаючим тканинним покриттям.
Системи без використання тканинних валиків.
Залежно від способу регулювання та підтримання рівня подачі розчину:
На системи переривчастої дії з передавальним гойдалковим валиком.
На системи безперервного (плівкового) зволоження.
Існує безліч видів зволожувальних апаратів. Деякі з них давно застаріли, а інші взагалі використовувалися лише в експериментальних зразках. Ми не будемо розглядати такі рідкісні варіанти, а зупинимося лише на деяких, які використовуються сьогодні на поширених друкарських машинах.
Варто заздалегідь зазначити, що мета цього огляду — не порівняння різних типів друкарського обладнання. Не існує єдиного критерію для оцінки зволожувальних систем, і помилкою є орієнтуватися на кількість валиків (наприклад, у більш сучасної машини Heidelberg Speedmaster їх менше, ніж у GTO) чи на тип покриття валиків (солідніша серія Ryobi 500 використовує молетонову систему, тоді як у серії 3300 застосовується Crestline). Практично кожна система має свої переваги й недоліки, і не варто недооцінювати інженерні бюро кожного виробника.
Система зволоження Molleton
Це найбільш традиційна, перевірена часом, можна сказати, класична система має валики з тканинним покриттям. Іноді навіть у самій назві цієї системи використовується термін «звичайна». Сьогодні більшість офсетних друкарських машин оснащено саме такими зволожувальними системами. Її переваги — невисока вартість і широка відомість серед фахівців у сфері офсетного друку.
Ця система невибаглива в налаштуванні та відзначається високою стабільністю подачі розчину за умови дотримання правильного складу зволоження і відповідних методик роботи. Існує кілька варіантів такої системи, що відрізняються кількістю, розташуванням і матеріалом валиків. Для покриття використовують трикотажні або тканинні чохли.
Останнім часом особливої популярності набули чохли із синтетичного термоусадкового матеріалу. Їхні основні переваги — відсутність швів, пилу та ворсу. Такі чохли мають дещо більший діаметр і усаджуються до потрібного розміру після обробки гарячою водою.
На машинах Ryobi 3300MR, 3302М та Itek 3985 використовується інша система (рис. 1В). Тут також застосовується п’ять валиків, але лише один із них є накатним. На її прикладі розглянемо докладніше будову молетонової системи.
Дукторний валик R і розкатний валик O (які здійснюють зворотно-поступальний рух уздовж осі) мають хромоване покриття, а передавальний валик S, проміжний D і накатний W обтягнуті трикотажними чохлами. Для стабільної подачі води використовується циклічне переміщення передавального валика, який почергово контактує з дукторним валом, що занурений у спеціальний резервуар, і з розкатним валиком. Зафіксувавши цей валик в одному положенні, можна повністю зупинити подачу розчину.
Дозування розчину здійснюється або зміною швидкості обертання дукторного валика, якщо він має окремий привід, або зміною кута його одноразового повороту, якщо привід реалізовано за допомогою храповика.
Велике значення для стабільної роботи має взаємне розташування валиків зволожувального апарата. Щоб забезпечити рівномірну й безперервну подачу зволожувального розчину, необхідно, щоб сила притиску між валиками поступово зростала в напрямку від дуктора до формного циліндра. Таке регулювання цілком може виконати сам друкар, хоча, звісно, бажаною є участь професійного наладчика.
Для перевірки використовується паперовий щуп щільністю 80 г/м². Тиск оцінюється за зусиллям, необхідним для витягування цієї смужки паперу, затиснутої між вологими валиками, без її розриву. Металеві або пластикові щупи не рекомендовані, оскільки зусилля їх витягування залежить не лише від тиску між валиками, а й від інших чинників (стан поверхні, вологість тощо).
Максимальний тиск повинен бути в місці контакту валиків із друкарською формою. Конкретні механізми регулювання залежать від моделі друкарської машини.
Основним недоліком молетонових систем є трудомісткість їх обслуговування. Цей недолік можна усунути завдяки використанню сучасних синтетичних чохлів та суворому дотриманню технологічних правил.
Система Dahlgren
Компанія Dahlgren — один із засновників систем безперервної дії.
Зволожувальний апарат опосередкованої дії містить усього три валики: гумовий дукторний, формний хромований циліндр, проміжний і гумовий накатний, який є спільним для фарбової та зволожувальної систем. Кількість подаваного зволожувального розчину регулюється зміною швидкості обертання дукторного та проміжного валиків, які мають незалежний привід.
Недоліки цієї системи:
Невелика кількість валиків, що допускає значну нерівномірність подачі зволожувального розчину по ширині друкарської форми.
Відсутній режим попереднього зволоження форми. Це призводить до того, що при запуску машини друкарська форма одразу ж закатується фарбою, і щоб запобігти цьому, перед увімкненням доводиться вручну зволожувати форму.
Система Aquamagic
У цій системі спиртового зволоження, розробленій компанією Ryobi, на відміну від попередньої схеми, використовується чотири валики та переривчаста подача розчину. Усі валики, крім дукторного, обертаються зі швидкістю роботи машини. Один із валиків здійснює осьові переміщення, завдяки чому вирівнюється подача розчину по ширині. Подачу зволожувального розчину змінюють шляхом регулювання швидкості обертання дукторного валика. Тимчасово припинити подачу зволоження можна, зафіксувавши передавальний валик.
Система Aquamatic
Ця система спиртового зволоження застосовується на друкарських машинах компанії A.B.Dick. Тут контакт між зволожувальним апаратом і фарбонакатом відбувається не на рівні накатного валика, а раніше. Передавальний гойдалковий валик з одного боку торкається дукторного зволожувального валика, а з іншого — розкатного фарбового. Таким чином, кількість суто зволожувальних валиків менша, ніж у попередній схемі, і вже два валики працюють одночасно на обидві системи. Водно-фарбовий баланс починає встановлюватися ще раніше, що, безумовно, є позитивним моментом.
Мінусом, з іншого боку, є ще більша схильність до емульгування. Кількість зволожувального розчину, як і в попередньому випадку, регулюється зміною швидкості обертання дукторного валика.
Незважаючи на зовнішню простоту, ця система плівкового зволоження є найновішою розробкою компанії Heidelberg. У ній повністю автоматизовані процеси попереднього розкату фарби на зволожувальних валиках, режим зволоження форми та промивання зволожувального апарата. Чисто зволожувальними можна вважати чотири валики: дукторний (R), дозувальний (S), накатний (W) і розкатний (O). При цьому накатний валик завжди перебуває в контакті з фарбовим апаратом. За інформацією виробника, під час розробки цієї системи використовувалося комп’ютерне моделювання, що дозволило обрати оптимальний варіант.
Система Crestline
Система плівкового зволоження прямої дії. У ній зволожувальні валики не контактують із валиками фарбового апарата, завдяки чому можливе незалежне подавання води та фарби. Відмінною особливістю цієї системи є її саморегульованість. Так, при різкому збільшенні подачі фарби автоматично збільшується подача зволожувального розчину, що запобігає закочуванню пробільних елементів на формі. Це, своєю чергою, звільняє час друкаря, який може зосередитися на важливіших операціях.
У разі потреби залишається можливість ручного регулювання подачі води шляхом зміни зазорів між валиками. Ця оригінальна система використовується на друкарських машинах Ryobi 3300CR, 3302C, Itek 3980, а також іноді встановлюється на машини A.B.Dick, Hamada, Multi, Toko та Heidelberg GTO.
Список усіх систем зволоження не вичерпується розглянутими в цій статті. Для прикладу наведемо просто перелік назв деяких із них:
Alcomatic, Aquafine, Eric, Rolandmatic, Ryobimatic, Ryobi SuperDampener, Komori-matik, Miehlermatic, Varn Kompac та багато інших, що не мають спеціальних назв. Практично кожен великий виробник друкарського обладнання розробляє унікальні зволожувальні апарати або вносить власні зміни до раніше застосовуваних систем.
Скажемо кілька слів про регулювання положення валиків у системах без тканинного покриття. Як правило, у таких машинах немає виведеної назовні ручки для зміни тиску накатного валика на форму, як це передбачено в молетонових системах. Уже сам цей факт свідчить про те, що в таких системах висуваються жорсткіші вимоги до взаємного розташування валиків, і найкраще, якщо ці налаштування виконує кваліфікований технік.
Втім, скажу кілька слів про сам процес налаштування: для перевірки звичайного витягування щупів тут недостатньо. Тиск перевіряють за контактними смугами, які залишають валики, покриті фарбою, один на одному. Важливо, щоб ці смуги були однакової ширини (не мали клиноподібної форми) і щоб у валиків, розташованих ближче до друкарської форми, вони були не вужчі, ніж у попередніх валиків.
Конкретні значення ширини цих смуг відрізняються залежно від моделі друкарської машини (наприклад, для системи Crestline вони такі: тиск на форму — 4,5 мм, між рештою валиків — по 4 мм).
Теперь поговорим об уходе за увлажняющими аппаратами. Для очистки валиков от засохшей краски не рекомендуется пользоваться химикатами сильного действия, предназначенными для красочных систем. Если в процессе печати на валиках скопилось много краски, для удаления лучше использовать салфетку с увлажняющим раствором или спиртовой добавкой вместо смывки на основе керосина. Вообще желательно отказаться от таких смывок и пользоваться водорастворимыми химикатами. Принцип действия таких жидкостей основан на разложении печатных красок, после чего валики легко смываются обычной водой.
Після промивання зволожувального апарата слід додатково обробити валики спеціальними консервантами для пом’якшення й захисту їх поверхні. Для хромованих валиків також бажано використовувати відповідну хімію, призначену саме для цього типу покриття.
Велике значення має стан поверхні валиків, їхня жорсткість і еластичність. Трапляються випадки, коли дефекти валиків неможливо виявити візуально, і лише після їх заміни машина починає працювати стабільно.